На 18 септември 2012 година в гр. Русе се проведе регионална тематична среща „Проектите – средство за допълнително финансиране на библиотеките”, съвместна инициатива на Програма „Глоб@лни библиотеки - България” и Регионална библиотека „Любен Каравелов” Русе. Срещата се проведе в хотел „Рига” в град Русе.
На срещата присъстваха 60 библиотекари, секретари, представител на общинска администрация, партньори. Гости на събитието бяха Ирена Петрова – директор Дирекция „Хуманитарни дейности” в Община Русе, Емилия Петкова - управител ЕИЦ „Европа Директно” - Русе, Областен информационен център – Русе – Диана Григорова, Петя Любомирова - Директор Дирекция Бюро по труда Русе. Представител на Звеното за управление на програмата беше Николай Марков, регионален мениджър за област Русе.
Директорът на Регионална библиотека Русе Теодора Евтимова откри срещата. В своите думи към участниците тя подчерта важната роля на проектите за осъществяване идеите на библиотеките и огромната роля, която е изиграла Програма „Глоб@лни библиотеки - България” както за съживяването на библиотеките в област Русе, така и в цяла България. Като пожела интересна и ползотворна работа на участниците, тя сподели своята увереност в полезността на подобен вид срещи и надежда, че Програмата ще има устойчивост и след 2013 година. Г-жа Евтимова не скри и радостта си от факта,че град Русе е избран за най-четящия град в България за 2012 година, най-четящото училище е СОУ „Христо Ботев“ град Русе и най-четящото дете е Даниел Георгиев, също от Русе.
Ирена Петрова – директор Дирекция „Хуманитарни дейности” в Община Русе - приветства участниците в Регионалната среща от името на Община Русе. Тя подчерта важността на темата, отговорността в работата по проекти като средство за допълнително финансиране на дейностите на читалищата и библиотеките.
Срещата започна с презентация на Дирекция Бюро по труда Русе. Директорът Петя Любомирова представи информация за програмите на Агенцията по заетостта, в които успешно могат да се включат читалищата, създавайки нови работни места за хора на всякаква възраст.
Срещата продължи с участието на Емилия Петкова – управител на ЕИЦ „Европа Директно” - гр. Русе, която запозна присъстващите със същността на работата на центъра „Европа Директно”, като представи възможности за читалищата и библиотеките като партньори и участници в европейски конкурси и проекти.
Представителят на Областния информационен център – Русе – Диана Григорова - приветства присъстващите и ги запозна с дейностите на центъра и с начините и възможностите за участие в проекти на библиотеките от региона.
Библиотеката при НЧ „Хр. Ботев 1928” Сливо поле представи работата си по проект „Ново начало – от образование към заетост” по схема „Създаване на заетост на младежите чрез осигуряване на възможност за стаж” на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
Срещата продължи с представянето на НЧ „Захари Стоянов - 1937” град Русе и неговата успешна работа по проекти чрез споделяне на положителния ефект от това.
Сред поканените участници на Регионалната тематична среща бе и Росица Добрева, представител на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” град Шумен. Тя сподели своя опит пред колегите си от област Русе чрез презентация на тема „Проeктна дейност в библиотеката и възможности за устойчиво развитие”. Представени бяха следните приоритети в проектната дейност на библиотеката: 1. Работа с деца, 2. Популяризиране на културно-историческото наследство, 3. Средства за закупуване на литература и квалификационна дейност, 4. Подобряване на средата.
Две от сесиите на срещата бяха посветени на работа по групи. В първата част чрез ролева игра и на случаен принцип част от участниците се изказваха в рамките на две минути. Изказването включваше представяне и споделяне на опит на участника с проекти. Модераторът на срещата, Десислава Лясова, обобщаваше изказванията и синтезираше въпроси, свързани с писането на проекти. Тези въпроси се използваха във втората игра.
Втората част, изградена на принципите на „световното кафене”, се наричаше „Кафене с дъх на проекти”. Участниците бяха разделени на пет групи. Всяка група беше домакин на една маса. В „кафенето” се осъществиха пет завъртания на групите на масите. Всяка маса запази домакин от групата си, а останалите членове на групата се завъртяха на всички маси и работиха по всички въпроси. След края на завъртанията всяка маса домакин представи обобщен отговор на въпроса на масата.
Пет маси, пет групи, пет въпроса и пет отговора!
В края на срещата участниците попълниха формуляр за обратна връзка. Анкетите показват, че участниците са удовлетворени от срещата и биха желали повече такива срещи и надграждащи обучения. В няколко анкети се споделя мнение, че срещите биха били по-ползотворни, ако се провеждат в различна от обичайната среда и населено място. Високо се оценяват споделеният опит с колеги от други библиотеки, интерактивните занимания и възможността за споделяне на идеи. Получената важна информация за настоящи и предстоящи програми ще обогати работата на библиотекарите. А основното пожелание, което се открои към Програма „Глоб@лни библиотеки - България”, бе: „Продължавайте с организирането на такива срещи, те за изключително важни за всички нас!”